Yleisurheilutuloksia: yleisurheilun avoimet Satakunnan mestaruuskilpailut

Porin stadionilla järjestettiin avoimet Satakunnan mestaruuskilpailut 11. heinäkuuta. Kilpailu käytiin sarjoissa N/M ja N17/M1

Pekka Söderlund

M 100m:

Erä 1 (-0,1): 1) Samir Demnati OrimJy 11,03, 2) Eero Helppolainen PorinTa 11,50, 3) Aleksi Salminen HarjavJy 11,69, 4) Leevi Vihtalahti NoormNo 11,93, 5) Tommi Lund NoormNo 12,24,

Erä 2 (-2,8): 1) Miska Sundberg JyväskKU 11,49, 2) Niko Kekki NoormNo 11,69, 3) Pyry Santahuhta KanksLei 11,71, 4) Patrik Jakonen PorinYU 11,88, 5) Joonatan Junkkala VammsVoi 12,21.

Loppukilpailu (-0,4): 1) Samir Demnati OrimJy 11,00, 2) Niko Kekki NoormNo 11,58, 3) Aleksi Salminen HarjavJy 11,69, 4) Patrik Jakonen PorinYU 11,77, 5) Leevi Vihtalahti NoormNo 11,94, Eero Helppolainen PorinTa DNS, Miska Sundberg JyväskKU DNS, Pyry Santahuhta KanksLei DNS.

M 400m:

1) Juho Vanhala HarjavJy 48,55, 2) Kalle Kompuinen SäkU 50,90, 3) Eemeli Välimäki NoormNo 51,58, 4) Asseri Välimäki NoormNo 52,38, 5) Joonatan Junkkala VammsVoi 52,42, 6) Sakari Vatunen PorinTa 1.03,83.

M 110m aidat (+0,7):

1) Miska Sundberg JyväskKU 15,30, 2) Aleksi Salminen HarjavJy 16,78.

M Korkeus:

1) Aleksi Salminen HarjavJy 170, 2) Leevi Törölä UlvST 165.

M Seiväs:

1) Artturi Välimäki NoormNo 460, 2) Oskari Henttinen KokemKV 310, Heikki Välimäki NoormNo NM, Jaakko Sihvonen LempKiYU NM.

M Kolmiloikka:

1) Niko Simola VammsVoi 14,03, 2) Daniel Ofosu TurWei 13,84, 3) Kimmo Mäkeläinen RaumTU 10,70.

M Moukari:

1) Henri Liipola SomE 72,07, 2) Rantanen Tomi HarjavTU 42,16.

M Keihäs:

1) Jere Salo LauttLu 66,53, 2) Matias Pahikkala NaantLöy 61,67, 3) Jarmo Hänninen KalVa 60,90, 4) Leevi Uusitalo RaisKu 60,18, 5) Michael Jokiranta KasköIK 36,64.

N 100m:

Erä 1 (-1,4): 1) Pirkitta Marjanen PorinYU 13,17, 2) Vilma Lindroos PorinTa 13,45, 3) Sofia Kompuinen SäkU 13,46, 4) Suvi Mäkitalo NoormNo 13,60, 5) Aada Puosi EurajVei 13,98, 6) Liinu Karjala PorinYU 14,53, 7) Nina Seppälä PorinYU 14,69, Pritne Lember NoormNo DQ,

Erä 2 (-1,7): 1) Anna Kohtamäki NoormNo 13,17, 2) Eleonora Korpua PorinYU 13,25, 3) Julia Ylikahri NoormNo 13,30, 4) Inkeri Ahokas PorinYU 13,46, 5) Eveliina Naarmala RaumU 13,92, 6) Aada Juhala PorinTa 14,13, 7) Maarit Nurmi MerikI 14,20,

Erä 3 (-2,3): 1) Erika Nevanperä KalajJu 12,65, 2) Eeva Paavilainen TuUL 12,75, 3) Noora Kauranen HämeenlTa 13,22, 4) Sanna Pihkala TampPy 13,39, 5) Viivi Hellman TampPy 13,53, 6) Hanna Koivula NoormNo 13,58, 7) Laura Koivukoski EurajVei 14,10.

Loppukilpailu (+0,1): 1) Erika Nevanperä KalajJu 12,39, 2) Eeva Paavilainen TuUL 12,46, 3) Anna Kohtamäki NoormNo 13,06, 4) Julia Ylikahri NoormNo 13,65, Noora Kauranen HämeenlTa DNS, Pirkitta Marjanen PorinYU DNS, Vilma Lindroos PorinTa DNS, Eleonora Korpua PorinYU DNS.

N 400m:

1) Wilma Lassfolk IFKraft 57,01, 2) Veera Perälä SeinäjSU 57,02, 3) Eveliina Ojala SoinSi 57,71, 4) Mikaela Levo IkaalU 57,82, 5) Ida Ravaska VeitsilKV 58,38, 6) Silja Pelto-Piri TuUL 59,27, 7) Hanna Koivula NoormNo 59,95, 8) Julia Ylikahri NoormNo 1.00,25, 9) Jonna Kangasniemi NoormNo 1.01,62, 10) Pritne Lember NoormNo 1.02,17, 11) Aino Eno LauttLu 1.02,81, 12) Inka Heininen KanksLei 1.03,77, 13) Vilma Lindroos PorinTa 1.04,55.

N 1500m:

1) Heidi Färm PorinYU 5.04,45, 2) Taina Rantaprosi IFLänken 5.09,01, 3) Fanni Landvik RaumU 5.11,42, 4) Pihla Salonen PorinYU 5.18,53, 5) Johanna Nieminen VammsVoi 5.24,20.

N 100m aidat (+0,0):

1) Erika Nevanperä KalajJu 14,44, 2) Noora Kauranen HämeenlTa 14,66, 3) Jessi Landström TampPy 14,76, 4) Jonna Kangasniemi NoormNo 15,39, 5) Sanna Pihkala TampPy 15,45, 6) Martta Rautala ViipU 16,89.

N Korkeus:

1) Adeliina Herrala KokemKV 155, 2) Martta Rautala ViipU 155, 3) Siiri Tuominen KokemKV 150, 4) Janina Laine NoormNo 150, 5) Laura Lepistö PorinYU 145.

N Kolmiloikka:

1) Liisa Naskali NokU 12,64, 2) Paula Vihtalahti NoormNo 12,01, 3) Nelli-Rosa Korpua PorinYU 11,20, 4) Adeliina Herrala KokemKV 11,19, 5) Reeta Ruoho PorinTa 10,98, 6) Laura Koivukoski EurajVei 10,32, 7) Nina Seppälä PorinYU 9,72, 8) Fanni-Maria Jäniskangas KanksLei 9,26, 9) Jenny-Maria Jäniskangas KanksLei 9,01, 10) Liinu Karjala PorinYU 8,98.

N Moukari:

1) Kati Ojaloo NoormNo 61,40, 2) Johanna Witka SomE 59,09, 3) Maija Valli KurikRy 51,70, 4) Tiina Vuohijoki HarjavJy 51,43, 5) Tahiti Ojansivu TuUL 48,13.

N Keihäs:

1) Venla Olli EurajVei 43,58, 2) Suvi Mäkitalo NoormNo 38,07, 3) Katri Helttula VammsVoi 33,41, 4) Tiina Vuohijoki HarjavJy 32,75, Julia Valtanen RaumU NM.

M17 110m aidat (+0,7):

1) Eero Hirvinen KanksLei 14,72.

M17 Moukari:

1) Oskari Lahtinen NoormNo 66,45, 2) Manu Kurri NakkVire 39,10.

M17 Keihäs:

1) Eemeli Rantaneva MerikI 47,72, 2) Tommi Vuohijoki HarjavJy 32,83.

N17 100m aidat (+0,2):

1) Senja Lammi KanksLei 15,26, 2) Laura Lepistö PorinYU 15,92, 3) Adeliina Herrala KokemKV 16,09, 4) Aino Eno LauttLu 16,12.

N17 Moukari:

1) Marika Virtanen SomE 53,82, 2) Anniina Witka SomE 52,34, 3) Tiia Lindgren PorinTa 34,68, 4) Jane Lember NoormNo 21,22.

N17 Keihäs:

1) Julia Valtanen RaumU 45,95, 2) Laura Lepistö PorinYU 31,27, 3) Jenny Virta UlvST 31,05, 4) Jane Lember NoormNo 21,12.


Kirjoita kommentti

Perustele, kirjoita selkeästi, älä vähättele ihmisiä, ÄLÄ HUUDA. Pysy aiheessa ja muista käytöstavat. Kommentit luetaan ja tarvittaessa muokataan ennen julkaisua.

Meillä on nollatoleranssi alatyyliselle ilmaisulle, henkilöön käyvälle arvostelulle ja vihamielisyydelle. Emme julkaise kommentteja, joiden ainoa sisältö on negatiivinen mielipide vailla perusteluja. Jätämme julkaisematta myös ne kommentit, joissa ei lainkaan piitata oikeinkirjoituksesta kuten isoista alkukirjaimista tai välilyönneistä.

Kiitos etukäteen rakentavasta kommentistasi!

Etusivullamme juuri nyt: